Studia w Anglii

Marzysz o studiach w Wielkiej Brytanii? Myśl o tym, że i ty możesz uczyć się na jednej z najbardziej renomowanych i popularnych uczelni wywołuje na Twojej twarzy uśmiech? Nie czekaj tylko zacznij spełniać swoje marzenia jeszcze dziś! Zastanawiasz się jakie warunki musisz spełnić aby dostać się na studia poza granicami naszego kraju? Ile wyniesie Cię nauka w Anglii? Odpowiedź zarówno na te jak i wiele innych interesujących pytań znajdziesz w dalszej części artykułu.

Brytyjskie uniwersytety należ do grupy światowych liderów jeżeli chodzi o kształtowanie młodych umysłów. Nauka na popularnym Oxfordzie, Cambridge czy Imperial College London to cel niejednego z tegorocznych maturzystów. Zastanawiasz się jak wygląda rekrutacja na studia w Anglii i czy masz jakiekolwiek szansę na uzyskanie prestiżowego dyplomu naukowego? Jeżeli jesteś ciekaw na co należy się przygotować podejmując decyzję o rozpoczęciu dalszej nauki na obczyźnie koniecznie zapoznaj się z praktycznymi wskazówkami oraz informacjami znajdującymi się poniżej.

Proces rekrutacji

Niezwykle istotne przy procesie rekrutacji są wyniki z egzaminu maturalnego, dlatego też pamiętaj o tym aby przygotować się do niego jak najlepiej, dobrze byłoby gdybyś wszystkie lub większą część przedmiotów zdawał na poziomie rozszerzonym. Nie zapominaj również o ocenach końcowych, które podobnie jak wyniki egzaminów powinny być jak najwyższe!
Oprócz wyników z matur należy zaopatrzyć się również w list motywacyjny (napisany oczywiście w języku angielskim). Kiedy będziesz w posiadaniu tych dokumentów, dane z nich wprowadzić musisz do systemu UCAS, który na podstawie wprowadzonych danych przyzna Ci określoną ilość punktów. W trakcie rekrutacji wskazać musisz maksymalnie pięć interesujących Cię kierunków studiów.

Uczelnie w Anglii są bardzo oblegane, dlatego też na niektóre uniwersytety takie jak np. Oxford wstępne papiery rekrutacyjne należy składać z rocznym wyprzedzeniem.
Procesy rekrutacyjne przeprowadzane są zazwyczaj w trzech terminach – pierwszy przypada na połowę października, drugi na połowę stycznia a trzeci na końcówkę marca.
Zachęcamy jednak do uzyskania szczegółowych informacji na temat przyjęć aplikacji przez przyszłych studentów poprzez bezpośrednie skontaktowanie się z uczelnią na jakiej planujesz studiować.

Studia w Anglii

Pożyczka na studia?

Studiowanie za granicą jest drogie, a zwłaszcza już te na dobrych, wysokiej rangi uczelniach. Jeżeli planowałeś wybrać się na wyższą uczelnię zlokalizowaną w Anglii to zapewne zastanawiałeś się skąd wziąć pieniące na studia. Skoro już jesteśmy w tym temacie to koszt związany z nauczaniem będzie różny w zależności od tego jaką uczelnię oraz jaki kierunek wybierzesz. Zachęcamy Cię do odwiedzenia stron internetowych interesujących Cię uniwersytetów – tam znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące wysokości opłat, pakietach, stypendiach socjalnych oraz naukowych.
Wróćmy jednak do głównego tematu jakim jest zaciągnięcie pożyczki na opłacenie czesnego. Kredyt jest niezwykle korzystny, bowiem spłacać zaczynasz go w momencie kiedy skończysz naukę i podejmiesz pracę, w której roczne zarobki będą przekraczały kwotę ok. 21 000 £. Jednak aby otrzymać pożyczkę należy spełniać konkretne warunki a mianowicie: osoba ubiegająca się o kredyt musi być absolwentem szkoły średniej, powinna także przebywać na stałe w jednym z krajów Unii Europejskiej (od co najmniej trzech lat).

Gdzie zamieszkać?

Wybierając się na studia do Anglii musisz pomyśleć o tym, gdzie się zatrzymasz. W Wielkiej Brytanii podobnie tak jak w Polsce do wyboru masz dwie opcje – albo wynajmiesz pokój w domu studenckim albo samodzielnie poszukasz mieszkania do wynajęcia. Z pewnością zdziwi Cię fakt, że za akademik niestety będziesz musiał zapłacić i to nie małe pieniądze, dla przykładu za jeden tydzień spędzony na uczelni London Metropolitan waha się w granicach 200-300 £.
Druga opcja będzie świetnym rozwiązaniem szczególnie w przypadku kiedy na studia wybierasz się z grupką swoich przyjaciół – wówczas koszty utrzymania lokalu rozłożą się na kilka osób.

Niezależnie od tego co wybierzesz, studenci w Anglii mają dużo wolnego czasu, który poświęcają nie tylko na naukę ale także i na pracę, o którą tam znacznie łatwiej niż w Polsce. Wchodząc do pierwszej lepszej restauracji czy sklepu masz szansę na dostanie dobrze płatnej pracy. Pracodawcy bardzo cenią i szanują studentów, którzy właśnie poprzez zatrudnienie się u nich zdobywają pieniądze na swoją edukację oraz dalszy rozwój. Pracując na pół etatu spokojnie się utrzymasz, opłacisz rachunki a dodatkowo zostanie Ci jeszcze duże kieszonkowe.

Podsumowując, studia w Anglii z pewnością wyjdą Ci na dobre. Będzie to pewnego rodzaju przygoda życia, w trakcie której zdobędziesz wykształcenie o jakim marzy nie jeden absolwent szkoły średniej, poznasz wielu ciekawych i inspirujących ludzi, zawrzesz nowe znajomości na długie lata ale co najważniejsze mając w ręku dyplom jednej z najlepszych światowych uczelni masz szansę na to aby Twoja kariera zawodowa stanęła na najwyższym szczeblu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here