Nauka bez wychodzenia z domu na wielu twarzach w dalszym ciągu wywołuje zdziwienie. To co kiedyś było niemożliwe, dzisiaj jest na wyciągnięcie ręki. Studiowanie przez internet jest nowoczesną formą edukacji, na którą coraz częściej decydują się absolwenci szkół średnich. Jak wygląda taka forma edukacji i czy aby na pewno korzystnie wpływa na rozwój kariery zawodowej? Ile kosztuje studiowanie przez internet? Odpowiedź na te wszystkie pytania znajdziesz poniżej.

Studia przez internet to dla wielu osób – nowość. Pomimo, że zyskują one coraz większą grupę zwolenników to niestety zdania i opinie na ich temat są podzielone. Taka opcja, podobnie jak i wszystko ma swoje zalety ale także i wady. Dzisiaj postaramy się pokrótce Ci je przedstawić. Wybór odpowiednich studiów nie jest prostym zadaniem, życie jest pełne niespodzianek – nie każdy z nas może pozwolić sobie na wybór studiów stacjonarnych. Jak zatem przebiega proces rekrutacji na studia? Jak wyglądają zajęcia oraz sesje egzaminacyjne? O tym wszystkim dowiesz się już za chwilę.

Dla kogo studia przez internet?

Studia przez internet to niezwykle wygodna forma nauczania, z której bardzo chętnie korzystają osoby, które np. postanowiły wyjechać za granicę, znaczną część swojego czasu poświęcają na rozwój kariery oraz pracy zawodowej bądź zmagają się z jakąś poważną chorobą. Jedyne czego potrzebujesz do nauki to duża ilość dobrych chęci oraz samozaparcia a także komputer z dostępem do internetu. Studia są płatne ale program nauczania na konkretnych kierunkach jest taki sam jak w przypadku tradycyjnych stacjonarnych studiów. Do wyboru masz studia I stopnia, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata, studia II stopnia tzw. magisterskie lub studia podyplomowe, które są swoistym uzupełnieniem studiów I oraz II stopnia.

Proces rekrutacji na studia przez internet?

Tutaj mamy dobrą informację dla wszystkich zainteresowanych, jak się już pewnie domyślasz studia przez internet udostępniane są tylko i wyłącznie poprzez prywatne uczelnie. Warunkiem koniecznym do spełnienia jest oczywiście posiadanie świadectwa ukończenia szkoły średniej oraz pozytywne wyniki z egzaminu maturalnego.
Z racji tego, że studia przez internet są odpłatne pozytywnie przez proces rekrutacyjny, przechodzi każda osoba, która złoży odpowiednie papiery oraz uiści opłatę w wyznaczonej kwocie.

Zalety studiowania przez internet

Na pierwszym miejscu należy umieścić wygodę oraz komfort studiowania przez internet. Każdy ze studentów po pozytywnym rozpatrzeniu złożonej przez siebie aplikacji dostaje indywidualny login oraz hasło do panelu e-larningowego. Na stronie znajdują się wszelkie informacje dotyczące zbliżających się wykładów, zjazdów oraz sesji egzaminacyjnej. Wykłady mają postać dwu-godzinnych filmów wideo, które można odtwarzać w dowolnym czasie i miejscu. Wszystkie notatki oraz ćwiczenia do przerobienia udostępniane są w postaci dokumentów i przesyłane na indywidualne konta studentów.
Miejsce drugie należy do sesji egzaminacyjnej. Zaliczenia również odbywają się poprzez internet, testy odbywają się jednego dnia o konkretnej godzinie – wszyscy studenci zobowiązani są do przystąpienia do napisania testu logując się w tym samym czasie na panel e-larningowy. Uwaga! Egzaminy semestralne odbywają się w trakcie co semestralnych zjazdów.

 Studia przez internet
Wady studiowania przez internet

Minusem studiów przez internet jest z pewnością wysoki koszt nauczania. Z racji tego, że ten rodzaj studiów oferowany jest przede wszystkim przez prywatne uczelnie, cena czesnego za jeden semestr, w zależności od kierunku waha się w granicach od 1000 zł do 2000 zł.

Kolejną wadą jest ograniczona ilość kierunków nauczania, dlatego też zanim podejmiesz ostateczną decyzję dokładnie przemyśl wszystkie „za i przeciw”. Skup się na swoich zainteresowaniach oraz umiejętnościach. Mniej na uwadze to, że studia są po to abyś w przyszłości mógł wykonywać konkretny zawód. Prywatne szkoły wyższe w większości dysponują jedynie kierunkami humanistycznymi. Zastanawiasz się dlaczego? Otóż, ma to związek z prowadzeniem zajęć – w tym konkretnym wypadku będziesz znaczną część materiału przerabiał samodzielnie w domu. Na studiach o kierunkach humanistycznych górę bierze czytanie książek i podręczników oraz pisanie długich wypracowań i esejów.

Brak często kontaktu z wykładowcami to kolejna wada studiów przez internet na jaką narzekają osoby, które takowe studia ukończyły.
Dyplom uzyskany na studiach przez internet, niezależnie czy jest to licencjat czy magisterka wcale nie ułatwia znalezienia dobrze płatnej pracy na wysokim stanowisku. Pracodawcy z przymrożeniem oka traktują osoby, które w swoim CV mają wpisane dokładne informacje na temat wykształcenia wyższego w trybie online.

Podsumowując, studia przez internet będą idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych osób, które z jakiś powodów nie mogą lub po prostu nie chcą uczestniczyć w wykładach prowadzonych stacjonarnie. Jest to dosyć kosztowna inwestycja we własną przyszłość ale czy opłacalna?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here