Studia pedagogiczne

Pedagogika nadal znajduje się w czołówce najchętniej wybieranych kierunków studiów. Dlaczego? Nauka jest lekka i przyjemna, zajęcia są ciekawe przez co większość studentów śpiewająco przechodzi przez wszystkie semestralne zaliczenia oraz egzaminy. Chcesz wiedzieć jakie warunki należy spełnić aby dostać się na studia pedagogiczne? Jakimi cechami charakteru powinien wykazywać się idealny kandydat? Dzisiaj postaramy się nieco bardziej przybliżyć Ci ten konkretny kierunek studiów.

Twoim marzeniem było aby w przyszłości zostać nauczycielem lub pedagogiem, który w pozytywny sposób oddziaływać będzie na młodsze pokolenia? Lubisz kontakt z innymi ludźmi, jesteś otwarty na nowe znajomości a w dodatku cechujesz się ogromną wyrozumiałością a przede wszystkim potrafisz słuchać? Jeżeli tak to jesteś właściwą osobą na właściwym miejscu – wybór studiów pedagogicznych będzie dla Ciebie najlepszym możliwym rozwiązaniem. Jakie przedmioty brane są pod uwagę podczas procesu rekrutacji? Gdzie znajdziesz pracę po studiach? Odpowiedź zarówno na te jak i inne pytania znajdziesz poniżej.

Dla jakich osób skierowane są studia pedagogiczne?

Jeżeli poważnie myślisz o pozostaniu w przyszłości pedagogiem to musisz uświadomić sobie ile jest w Tobie prawdziwej pasji oraz chęci do tego by kształtować młode osoby. Jak sam wiesz praca nauczyciela wcale nie jest łatwa – będąc uczniem na pewno jednych wychowawców darzyłeś większą sympatią niż innych. Dobry pedagog musi mieć w sobie to coś, co stworzy specyficzną więź pełną wzajemnego zaufania pomiędzy nim a wychowankiem.
Jakie cechy osobowości powinien zatem posiadać idealny kandydat na studia pedagogiczne? Osoba taka powinna być empatyczna, wyrozumiała, cierpliwa a przede wszystkim musi posiadać wysoką odporność psychiczną – w końcu nie raz przyjdzie jej zmierzyć się z naprawdę ciężkim zadaniem.

Jak przebiega proces rekrutacji na studia pedagogiczne?

W tym lub przyszłym roku zdajesz maturę i zastanawiasz się co zdawać aby zwiększyć swoje szansę na dostanie się na wymarzone studia? Na zdecydowanej większości uczelni pod uwagę zostaną wzięte wyniki z egzaminu dojrzałości zdanego z następujących przedmiotów: język polski, język obcy, wiedza o społeczeństwie (WOS), historia, biologia, geografia, historia sztuki, filozofia oraz fizyka z astronomią.
Dobrym i prostym sposobem na zwiększenie swoich szans na pozytywne przebrnięcie przez cały proces rekrutacyjny będzie zdawanie wyżej wymienionych przedmiotów na poziomie rozszerzonym, jednak na ten krok powinni zdecydować się tylko i wyłącznie uczniowie, którzy czują się na siłach, całej reszcie polecamy zadbać o oceny końcowe!
Pamiętaj – wyższa średnia zagwarantuje Ci lepszą przyszłość!

Jak wygląda nauka na studiach pedagogicznych?

To czego nauczysz się na pedagogice w dużej mierze zależy od tego na jaką specjalizację się zdecydujesz. Jeżeli wybierzesz najczęściej wybierany przez aplikantów wydział edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej to zajęcia będą bogate w tematykę z zakresu nauczania maluchów oraz uczniów klas 1-3. Zdobędziesz umiejętności w dziedzinie prowadzenia lekcji plastyki, muzyki, tańca, zajęć ruchowych i gimnastycznych, językowych, matematycznych oraz przyrodniczych.
Wykłady na specjalizacji resocjalizacyjnej duży nacisk kłaść będą na przygotowanie studentów do przeprowadzania prawidłowych rozmów oraz podejmowania odpowiednich działań w stosunku do młodych i nierzadko agresywnych wychowanków placówek resocjalizacyjnych.
Decydując się na pedagogikę społeczną odkryjesz tajniki prawidłowego postępowania wobec osób niepełnosprawnych oraz tych nie przystosowanych do życia w społeczeństwie.

Studia pedagogiczne
Gdzie szukać pracy z wykształceniem pedagogicznym?

Posiadając dyplom ukończenia studiów pedagogicznych, w zależności od tego jaką specjalizację wybrałeś, zatrudnienia szukać możesz m.in. w: przedszkolach i szkołach podstawowych, placówkach wychowawczych dla trudnej młodzieży, ośrodkach resocjalizacyjnych, służbie zdrowia oraz poradniach specjalistycznych. Rynek pracy w dalszym ciągu bogaty jest w atrakcyjne oferty dla absolwentów szkół wyższych, którzy ukończyli swoją edukację właśnie w tym kierunku.
Mniej na uwadze to, że im wyższe wykształcenie oraz doświadczenie będziesz posiadał tym szybciej znajdziesz pracę na jednym z wyżej wymienionych stanowisk. Nie poprzestawaj tylko na 3-letnich studiach I stopnia, ucz się dalej, poszerzaj swoją wiedzę, zdobywaj nowe umiejętności, które wykorzystasz później w słusznym celu – w końcu to pedagodzy odpowiedzialni są za to jak ukształtuje się przyszłość ich małoletnich podopiecznych.

Pedagogika to kierunek w dalszym ciągu cieszący się dużą popularnością wśród absolwentów szkół średnich, którzy szukają takiego kierunku studiów, który w przyszłości zagwarantuje im dobrą pracę, w której będą mogli się spełniać jako osoby odpowiedzialne za częściowe właściwe, wychowanie nowego, młodego pokolenia, co jak dobrze wszyscy wiemy, nie zawsze jest takim prostym zadaniem jakby się mogło wydawać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here