Studia niestacjonarne

Po ukończeniu szkoły średniej od razu podjąłeś stałą pracę? Zastanawiasz się teraz jak pogodzić ją ze studiami? Dzisiaj podpowiemy Ci dlaczego w takich sytuacjach warto jest zapisać się na studia niestacjonarne, poznasz ich plusy i minusy, które z pewnością ułatwią Ci podjęcie ostatecznej decyzji. Zainteresowany? Zapraszamy dalej.

Masz ambicje ale obecna trudna sytuacja finansowa nie pozwala Ci na podjęcie nauki na studiach dziennych? Zamiast rezygnować z dalszego rozwoju i powiększania swojej wiedzy rozważ jednoczesne rozpoczęcie pracy oraz studiów zaocznych o wymarzonym kierunku.
Posiadając status studenta o wiele łatwiej znajdziesz dodatkowe zajęcie, dzięki któremu opłacisz studia. Pracodawcy bardzo chętnie zatrudniają młode, uczące się osoby. Niekiedy zdarza się również tak, że student po obronie pracy licencjackiej lub magisterskiej otrzymuje propozycję pracy na wyższym, dużo lepiej płatnym stanowisku.

Kto powinien zdecydować się na studia niestacjonarne?

Tutaj wszystko zależy od Twoich indywidualnych upodobań oraz sytuacji w jakiej się znajdujesz. Faktem jest natomiast to, że studia zaoczne powstały w dużej mierze z myślą o tych osobach, które w ciągu tygodnia pracują, co uniemożliwiało by im uczestniczenie w zajęciach ale nie tylko. Na taki wybór może zdecydować się praktycznie każdy, być może należysz do grona osób, które chcą jednocześnie uczyć się na dwóch kierunkach. Składając aplikację, pomyśl nad tym, który z wybranych przez Ciebie kierunków będzie tym głównym a który dodatkowym.
Na studia niestacjonarne zapisać się mogą również Ci absolwenci szkół średnich, którzy nie przebrnęli przez pierwszą rekrutację – zamiast marnować swój czas i czekać rok na ponowne złożenie papierów, koniecznie rozważ naszą propozycję.

Studia niestacjonarne
Studia zaoczne – tryb nauczania

To główna cecha studiów niestacjonarnych, z którą wiążą się zarówno plusy jak i minusy. W sytuacji kiedy jesteś studentem dziennym, na zajęcia uczęszczasz tradycyjnie od poniedziałku do piątku, studenci zaoczni na zajęciach meldują się w co drugi weekend. Wykłady oraz ćwiczenia w większości przypadków rozpoczynają się od wczesnych godzin porannych a kończą późnym wieczorem. Warto tutaj wspomnieć, że program nauczania w obydwu przypadkach jest identyczny.
Jak zapewne się domyślasz niemożliwością byłoby przerobienie materiału z całego miesiąca w cztery dni, dlatego też decydując się na studia niestacjonarne musisz liczyć się z tym, że dużą ilość zagadnień oraz tematów należy przerobić samodzielnie we własnym zakresie.
Każdy semestr studiów zaocznych tak samo jak i dziennych wieńczy kilkudniowa sesja egzaminacyjna. Niestety egzaminy zarówno te ustne jak i pisemne odbywają się zazwyczaj w środku tygodnia.

Jaki kierunek?

Ta wiadomość z pewnością ucieszy większość z was, bowiem na studiach stacjonarnych można studiować niemalże każdy kierunek, w tym te określane mianem „trudnych i czasochłonnych”, które wymagają przerobienia dosyć obszernego materiału, należą do nich m.in.: prawo i medycyna.
Dużą popularnością w dalszym ciągu cieszą się ekonomia, rachunkowość, pedagogika, psychologia, polonistyka oraz filologia angielska.

Szeroki wybór kierunku to nie wszystko. Studia niestacjonarne oferują ukończenie danego kierunku studiów w podstawowych stopniach. O czym mowa? Już tłumaczymy, studia stopnia I trwają 3 lata i kończą się otrzymaniem tytułu licencjata bądź inżyniera, studia II stopnia tzw. magisterskie, jest to kontynuacja studiów licencjackich, na który poświęcić należy rok lub dwa. Dla tych osób, które nadal chcą się uczyć i nieco bardziej zagłębić w temat pracy magisterskiej powstały studia III stopnia – czyli doktoranckie – te wymagają od nas wielu poświęceń i skupienia bowiem trwają aż cztery lata.
Niestacjonarnie możesz zapisać się również na studia podyplomowe, które są uzupełnieniem tych I oraz II stopnia – w tym wypadku nauka trwa z reguły nie dłużej niż dwa lata.

Mniej zajęć większe opłaty

Tak, niestety to prawda. Tę wadę wymieniają wszystkie osoby, które podjęły naukę w trybie zaocznym. I na pierwszy rzut oka choć mogłoby się wydawać, że zajęć jest zdecydowanie mniej to cena jaką należy zapłacić za semestr nauki niekiedy dwukrotnie przewyższa opłatę za semestr studiów stacjonarnych. Na szczęście wiele uczelni stara się jak może aby dogodzić swoim przyszłym oraz obecnym studentom, oferuje korzystne zniżki i pakiety oraz możliwość spłaty czesnego w kilku ratach a także pakiet stypendiów socjalnych (dla osób z trudną sytuacją materialną) i naukowych (dla najzdolniejszych studentów).

Teraz kiedy już poznałeś plusy i minusy wiążące się z rozpoczęciem nauki na studiach niestacjonarnych, podjęcie ostatecznej decyzji przyjdzie Ci z łatwością, pamiętaj tylko o tym, aby był to Twój świadomy wybór. Studia nie tylko te zaoczne ale również i dzienne są dosyć kosztowną inwestycją ale mniej na uwadze to, że chodzi tutaj o Twoją przyszłość. Zdobywanie nowej wiedzy, umiejętności oraz doświadczenia z pewnością Ci się opłaci i wróci!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here