Studia magisterskie

Właśnie pomyślnie obroniłeś swoją pracę licencjacką i teraz zastanawiasz się co dalej? Czy lepiej od razu rozpocząć poszukiwania nowej pracy czy może jednak warto byłoby dalej kontynuować naukę, a gdyby tak jednocześnie pracować i się uczyć? Zatem czy warto zapisać się na studia II stopnia? Jakie korzyści płyną z dodatkowych lat nauki? Odpowiedź zarówno na te jak i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Wielu studentów, którzy właśnie otrzymali tytuł licencjata staje przed trudnym wyborem jakim jest dalsza kontynuacja nauki lub jej porzucenie na rzez rozwoju zawodowego. Studia magisterskie wbrew temu co mówi znaczna większość są niezwykle przydatne – poszerzysz swoją wiedzę z określonej dziedziny, przyswoisz mnóstwo ciekawych informacji oraz zbierzesz cały bagaż nowych doświadczeń, dzięki którym prawdopodobnie szybciej znajdziesz nową pracę. Warto również wspomnieć o tym, że osoby posiadające tytuł magistra pochwalić się mogą większymi zarobkami – brzmi zachęcająco, prawda?
Zatem czy warto zapisać się na studia II stopnia? Jakie warunki należy spełnić? O tym wszystkim już za chwilę.

Dla kogo studia magisterskie?

Studia II stopnia powstały z myślą o tych osobach, które wykazują chęci do dalszej nauki oraz rozwijania swoich dotychczas zdobytych umiejętności. Zapisując się na pokrewny kierunek, ukończonych studiów I stopnia uzupełnisz swoją wiedzę o nowe informacje i doświadczenia. Jeżeli masz ochotę magisterkę możesz zdawać na zupełnie innym kierunku ale zastanów się czy warto. Jesteśmy zdania, że lepiej być perfekcjonistą w jednej dziedzinie niż początkującym amatorem w kilku, dlatego też skup się na tym co wychodzi Ci najlepiej i z czym wiążesz swoją przyszłość.

Studia magisterskie
Ile trwają studia II stopnia?

Studia magisterskie podzielić możemy na uzupełniające oraz jednolite. Teraz nieco bardziej skupimy się na tych pierwszych.
Studia magisterskie uzupełniające jak sama nazwa wskazuje są swoistą kontynuacją studiów I stopnia i w zależności od wybranego kierunku trwają one od półtora roku (trzy semestry) do dwóch lat (cztery semestry).
Na studia magisterskie uzupełniające zapisać się mogą wszyscy studenci, którzy posiadają dyplom ukończenia studiów I stopnia (licencjackich bądź inżynierskich).
Studia magisterskie jednolite trwają pięć lat (dziesięć semestrów) i dotyczą one tylko poszczególnych kierunków takich jak np. psychologia oraz prawo. Na ten rodzaj studiów zapisać może się każdy absolwent szkoły średniej posiadający świadectwo jej ukończenia.
Nie mniej jednak w obydwu przypadkach po zdaniu odpowiednich egzaminów oraz obronie pracy magisterskiej student otrzymuje tytuł magistra.

Studia II stopnia – dzienne czy zaoczne?

W tej kwestii dużo zależy od Twojego podejścia, obecnej sytuacji w jakiej się znajdujesz oraz od samego kierunku studiów.
Studia II stopnia dostępne są w systemie stacjonarnym oraz systemie niestacjonarnym. Teraz w kilku zdaniach omówimy każdy z nich.
Zajęcia na studiach w opcji stacjonarnej, czyli dziennej zazwyczaj odbywają się od poniedziałku do piątku, z kolei te na studiach niestacjonarnych, czyli zaocznych odbywają się z reguły w co drugi weekend – w soboty oraz niedziele. Niezależnie od tego na co się zdecydujesz musisz pamiętać o jednym – w obydwu przypadkach program nauczania jest taki sam, studiując zaocznie większą część materiału będziesz musiał opracować samodzielnie w domu.
Jeżeli natomiast chcesz w końcu się usamodzielnić i marzysz o tym, aby w końcu podjąć pracę na poważnym stanowisku to wybór studiów zaocznych będzie dla Ciebie najkorzystniejszym rozwiązaniem, bowiem Twoje obowiązki zawodowe nie będą kolidowały z odbywającymi się w weekendy wykładami. W ten sposób jednocześnie będziesz zarabiać a także się rozwijać i uczyć, taką postawę z pewnością doceni Twój przyszły pracodawca, co więcej być może nagrodzi Cię awansem adekwatnym do Twoich umiejętności oraz stopnia naukowego!

Co po studiach magisterskich?

Historia lubi się powtarzać, tak też jest i w tym przypadku. Z tytułem magistra z pewnością szybciej znajdziesz dobrze płatną pracę w swoim zawodzie ale jeżeli nadal masz ochotę na naukę to czemu by z niej zrezygnować. Dyplom ukończenia studiów drugiego stopnia umożliwia Ci zapisanie się na studia III stopnia tzw. doktoranckie. Niestety niewielu magistrów decyduje się na podjęcie tego kroku, bowiem studia te trwają aż cztery lata, czyli aż osiem semestrów a kończą się uzyskaniem tytułu doktora.
Radzimy jednak aby dobrze się zastanowić, ponieważ jest to dosyć długi okres a studia doktoranckie wymagają od nas wielu poświęceń oraz wyrzeczeń, równie dobrze w tym czasie możesz rozwinąć własny interes lub awansować na stanowisko kierownicze.

Podsumowując, jeżeli masz ochotę na przedłużenie swojej edukacji, dzięki czemu dodatkowo zwiększysz swoją wiedzę oraz umiejętności to jak tym bardziej zachęcamy Cię do zapisania się na studia magisterskie. Pamiętaj, że jest to pewnego rodzaju inwestycja, która zwróci Ci się już w niedalekiej przyszłości np. w postaci wymarzonej pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here