Rekrutacja na studia

Matura zbliża się wielkimi krokami a Ty jako przyszły absolwent szkoły średniej już martwisz się o to jak przebiegnie proces rekrutacji na studia? Dzisiaj pokażemy Ci jak krok po kroku wygląda i na jakich zasadach rozpatrywane są złożone aplikacje przyszłych studentów. Co oceny końcowe są równie ważne co wyniki z egzaminów maturalnych? W jakie dokumenty należy się zaopatrzyć oraz jakie warunki trzeba spełniać chcąc kontynuować naukę w szkole wyższej? Odpowiedź zarówno na te jak i wiele interesujących pytań znajdziesz w dalszej części artykułu.

Kiedy tak naprawdę należy rozpocząć przygotowania na studia? Nad swoją przyszłością warto jest się zastanowić już na początku liceum. Dlaczego? Dużo zależy od tego jaki kierunek studiów wybierzesz, bowiem każda specjalizacja wymaga niekiedy spełnienia różnych kryteriów od kandydatów. Od czego zacząć? Jakie studia wybrać? Ile trwa nauka w szkole wyższej? O tym wszystkim już za chwilę.

Rekrutacja na studia
Wybierz odpowiedni kierunek studiów oraz uczelnię!

To niezwykle istotne! Pomyśl i zastanów się przez chwilę jaki zawód chcesz w przyszłości wykonywać – postaraj się jak najdokładniej sprecyzować swój wybór. Oferta uczelni jest naprawdę bardzo bogata – znajdziesz tam kierunki z tradycją oraz te nieco bardziej nowoczesne, które całkiem niedawno pojawiły się w Polsce i od razu zyskały duże grono zwolenników.
Ważne jest aby wybór kierunku był Twoją samodzielną i dobrze przemyślaną decyzją, nie kieruj się opiniami znajomych, nie idź na dany wydział tylko, dlatego, że wybrał go jeden z Twoich najlepszych przyjaciół. Nauka podobnie jak i późniejsze obowiązki zawodowe powinny sprawiać Ci przyjemność oraz satysfakcję – nie mogą być przykrym obowiązkiem, zapamiętaj, że dobry pracownik to taki, który pracuje z uśmiechem na ustach.
Wybierz takie studia, które będą odzwierciedlały Twoje pasje oraz zainteresowania, wtedy ten czas żmudnej niekiedy pracy upłynie Ci w przyjaznej atmosferze i zaowocuje w niedalekiej przyszłości.

Jeżeli chodzi o wybór szkół wyższych to tutaj masz dwie możliwości, możesz zdecydować się na uczelnię publiczną lub uczelnię prywatną.
W szkołach publicznych większość kierunków jest bezpłatna, dlatego też są one tak oblegane przez maturzystów. Na tych uczelniach masz prawo aby ubiegać się o stypendium socjalne lub naukowe. Wybierając państwową uczelnię musisz postarać się aby Twoje wyniki ukończenia szkoły średniej były jak najlepsze.
Szkoły prywatne są drogie ale w tym przypadku, przez proces rekrutacji przechodzi każdy kto złoży aplikację oraz uiści odpowiednią opłatę wstępną.

Uzyskaj jak najlepszy wynik z egzaminów maturalnych!

W momencie kiedy zapadła już ostateczna decyzja dotycząca wyboru kierunku oraz uczelni, to teraz należałoby sprawdzić jakie warunki należy spełnić aby dostać się na wymarzone studia. Najprostszym sposobem będzie odwiedzenie strony internetowej danej szkoły i sprawdzenie tego z jakich przedmiotów trzeba zdawać egzamin maturalny. Dla przykładu decydując się na medycynę na pewno będzie to biologia oraz chemia na poziomie rozszerzonym, w przypadku ekonomii – matematyka oraz informatyka, kandydaci na prawo muszą zdawać wiedzę o społeczeństwie, czyli popularny WOS oraz historię.
Pamiętaj – im wyższy wynik egzaminów maturalnych oraz większa średnia tym bliższa jest realizacja Twoich planów na przyszłość.

Tutaj wszystko zależy od tego jaką uczelnię wybrałeś, bowiem każda z nich ma swój sposób rozpatrywania wniosków. Większość z nich posiada tzw. internetowe systemy rekrutacyjne, gdzie absolwent szkoły średniej posiadający świadectwo ukończenia liceum bądź techników oraz wyniki z egzaminów maturalnych, musi utworzyć osobiste konto. Po zalogowaniu należy wprowadzić dokładne dane do systemu (wyniki z matur oraz oceny końcowe z poszczególnych przedmiotów), wybrać kierunek studiów (jeżeli chcesz możesz aplikować na kilka) oraz uiścić tzw. opłatę rekrutacyjną (jej wysokość będzie adekwatna do ilości wybranych kierunków) a następnie poczekać na wyniki w postaci listy przyjętych kandydatów na dany kierunek – informacja o przyjęciu lub nieprzyjęciu pojawi się również na Twoim osobistym koncie.
Uwaga! Niektóre kierunki wymagają od kandydatów zaświadczenia lekarskiego oraz przeprowadzenia wstępnych egzaminów.

Ile trwa nauka na studiach?

Tok nauczania uzależniony jest od stopnia studiów oraz kierunku. Wyróżnić możemy:
– studia I stopnia, w tym licencjackie trwające 3 lata oraz inżynierskie trwające 3,5 roku;
– studia II stopnia, magisterskie trwające 1,5 roku lub 2 lata;
– jednolite studia magisterskie, trwające zazwyczaj 5 lat (np. ekonomia, psychologia), choć w przypadku medycyny i prawa nauka trwa zdecydowanie dłużej.

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz na czym należy skupić się najbardziej. Najważniejsze to wybrać taki kierunek, który w przyszłości zapewni Ci dobrą pracę, w której będziesz mógł się spełniać. Potem należy przyłożyć się do egzaminów maturalnych – to one w dużej części zaważą na dalszych losach Twojej przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here