Monika Smulewicz, czyli kilka słów o założycielce społeczności HR na szpilkach oraz twórczyni Akademii Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego
Swoją karierę w obszarze kadr i płac Monika Smulewicz rozpoczęła ponad 20 lat temu w niewielkiej miejscowości położonej na Mazurach. Dwie dekady temu zdobycie wiedzy dotyczącej tej tematyki było znacznie trudniejsze niż obecnie, bowiem internet jako medium informacji dopiero raczkował. W rozwiązaniu problemu pomógł Monice mąż, który po każdym powrocie z Warszawy przywoził specjalistyczne czasopisma i książki z aktualną i trudno dostępną wiedzą.
Celem zawodowym Moniki jest ułatwienie każdemu, żyjącemu nawet w najmniejszej miejscowości zdobycie kwalifikacji i wiedzy na temat kadr i płac oraz zarządzania zasobami ludzkimi. Obecnie jest to znacznie łatwiejsze dzięki wykorzystaniu internetu. Monika Sumlewicz od 2003 roku zajmuje się prowadzeniem szkoleń przeznaczonych m.in. dla kadry menedżerskiej, która może dzięki kursom poszerzyć swoją wiedzę na temat prawa pracy oraz zarządzania zasobami ludzkimi – znajomość tych zagadnień jest niezmiernie istotna podczas organizacji procesu zarządzania w przedsiębiorstwie.
Działalność dydaktyczna w ramach stworzonej przez Monikę Akademii Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego to nie jedyna jej aktywność – Monika Sumlewicz jest także wykładowcą na renomowanych uczelniach wyższych oraz prowadzi blog „HR na szpilkach”.
HR na szpilkach – czym jest kadrowo-płacowa społeczność?
„HR na szpilkach” to blog specjalistyczny prowadzony przez Monikę Sumlewicz. Tematyka bloga, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy kwestii związanych z zasobami ludzkimi firmy (na blogu są zatem omawiane tematy związane z kadrami i płacami oraz zarządzaniem zasobami ludzkimi). Na blogu „HR na szpilkach” umieszczane są m.in. informacje dotyczące najnowszych zmian w przepisach dotyczących pracowników oraz liczne, użyteczne narzędzia, które mogą zostać wykorzystane do pracy w kadrach (kalkulatory płac, arkusze do planowania urlopów itd.) – te ostatnie są dostępne dla posiadaczy konta Premium. Ale to nie wszystko. Oprócz bloga istnieje także facebookowa społeczność „HR na szpilkach”, która liczy sobie już ok. 40 000 obserwujących.
Czym jest Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego?
Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego jest kompleksowym projektem edukacyjnym opartym na 2 głównych filarach: specjalistycznej, praktycznej wiedzy z obszaru HR, która jest przekazywana kursantom, oraz wsparciem eksperta prowadzącego kurs. Dzięki takiemu podejściu szkolenia prowadzone w ramach Akademii mogą posłużyć jako profesjonalny plan rozwoju zawodowego.
Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego posiada status prawny Placówki Oświatowej w rozumieniu polskich przepisów i znajduje się w Rejestrze Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod (numer RSPO 273974). W związku z tym, absolwenci kursów mogą otrzymać zaświadczenie poświadczające ukończenie szkolenia (certyfikat jest sporządzony na druku MEN).
Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego – co wchodzi w jej skład?
Oferta kursów wchodzących w skład Akademii jest niezwykle szeroka i obejmuje m.in. następujące szkolenia, które są pomocne w rozwoju kompetencji twardych (np. znajomość przepisów i programu MS Excel) oraz umiejętności miękkich:
- Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego (kurs ten trwa 9 miesięcy i porusza różnorodne zagadnienia dotyczące m.in.: naliczania wynagrodzeń pracowniczych, prawa pracy w praktyce, wykorzystania programu MS Excel czy ochrony danych osobowych zgodnie z obowiązującymi przepisami RODO);
- Akademia Online: kurs kadry (szkolenie obejmuje wiedzę na temat poprawnego prowadzenia dokumentacji pracowniczej w firmie);
- Akademia Online: Excel w kadrach i płacach (kurs łączący takie zagadnienia, jak: kadry i płace oraz możliwości zwiększenia efektywności pracy w kadrach dzięki funkcjonalnościom MS Excel);
- Akademia HR Zarządzanie Zasobami Ludzkimi (szkolenie przeznaczone dla wszystkich tych, którzy pragną poznać przydatne wskazówki na temat zarządzania zasobami ludzkimi i w ten sposób przyczyniać się do zwiększania wartości dodanej przedsiębiorstwa);
- Akademia Online: Książka „Świadczenia z tytułu choroby i macierzyństwa” + Kurs Zasiłki (kurs zalecany dla tych przedsiębiorców oraz specjalistów ds. kadr, którzy w swojej karierze zawodowej spotkali się z zagadnieniem pracujących matek).