Jeśli chodzi o maturę, język niemiecki jest dość popularną alternatywą dla języka angielskiego. Zasadniczo egzaminy te nie różnią się zbytnio od siebie. Jak więc uczyć się języka, żeby zdanie matury nie było problemem? Odpowiedź znajdziecie w niniejszym tekście.

Jak skutecznie uczyć się języka?

Pierwszą i najważniejszą zasadą nauki języków jest różnorodność. Nie można skupiać się wyłącznie na jednej formie przyswajania języka (w przypadku matur najczęściej będzie to rozwiązywanie testów i przykładowych arkuszy maturalnych). Takie podejście prowadzi do monotonii, z którą przychodzi znudzenie i niechęć do nauki. Nawet proste rzeczy, jak np. krzyżówki czy uzupełnianie końcówek wyrazów, mogą skutecznie urozmaicić naukę i ułatwić przyswajanie materiału. Przykładowo, jeśli zamierzasz uczyć się przez kilka kolejnych dni, każdy z nich możesz poświęcić innej formie lub każdą sesję podzielić na dedykowane danej formie fragmenty.

Drugim bardzo ważnym aspektem jest systematyczność. Tutaj mamy bardzo prostą zasadę — nauka języka jest tym skuteczniejsza, im częściej się z nim obcuje. Nie chodzi tu jednak o np. długie posiedzenia raz w tygodniu. O wiele lepiej sprawdzają się krótkie, ale częstsze obcowanie z językiem. Powód? Mózg najlepiej zapamiętuje informacje z początku i końca każdej sesji językowej. Zresztą krótką sesję jest o wiele łatwiej zorganizować — posiedzenie trwające 20-30 minut można wcisnąć w praktycznie każdy grafik. Dajemy sobie tym samym realną szansę nauki języków każdego dnia. Poza tym systematyczność jest prostą drogą do celu, gdyż wpływa pozytywnie na motywację i samopoczucie.

Warto też pamiętać, że nauka języka to nie tylko przyswajanie słownictwa czy gramatyki. Z językiem trzeba też po prostu obcować. Czyli poddawać się tzw. językowej rekreacji.  Oglądanie filmów, poznawanie kultury danego kraju, słuchanie muzyki, czytanie artykułów, czy nieformalne rozmowy z native speakerami — wszystko to pozwala w sposób naturalny poznawać dany język i oswajać się z nim. Dodatkowo z pomocą przychodzą nam podręczniki do nauki języka niemieckiego, do których często dołączane sę kursy audio, jak np. Infos. Dlatego też powinno się zachować odpowiedni bilans między aktywną a rekreacyjną nauką języka.

O czym pamiętać podczas przygotowywania się do matury z języka niemieckiego?

Przeglądając dostępne w internecie przykładowe zagadnienia pojawiające się na maturze, można zauważyć, że większość zadań opiera się na słownictwie i gramatyce. Dlatego też warto poświęcić im większą uwagę, zwłaszcza słownictwu. Nawet z najlepszą znajomością gramatyki nie uda się zdać egzaminu, jeśli nie zna się odpowiednich słów. W skrócie — przede wszystkim słówka plus rozwijanie gramatyki.

Matura z niemieckiego (zwłaszcza podstawowa) wymaga także przećwiczenia wymowy. Oczywiście najlepiej byłoby uczyć się jej z pomocą native speakera, gdyż jest to świetny sposób na zapoznanie się z akcentami i dialektami oraz osłuchanie z językiem. Jest to również przydatne z uwagi na zadania nastawione na rozumienie ze słuchu. Nagrania używane na egzaminach często są bowiem zupełnie inne od czystych i wolnych nagrań, do których przyzwyczajają szkolne lekcje językowe.

Przy maturze rozszerzonej warto pamiętać, że nie trzeba znać wszystkich zagadnień gramatycznych zawartych np. w repetytoriach. Owszem, ich znajomość może wpłynąć na lepsze ocenienie rozprawki, ale w skomplikowanych konstrukcjach łatwiej jest popełnić błąd. Dlatego warto napisać coś w prostszy sposób, ale bez błędów.

Jakie książki mogą być pomocne w nauce języka niemieckiego?

Na rynku można znaleźć naprawdę sporo różnych książek do nauki niemieckiego. Oto kilka wartych uwagi pozycji:

Repetytorium maturzysty wydawnictwa GREG

Materiał przedstawiony w przystępnej formie, zarówno dla poziomu podstawowego, jak i rozszerzonego. Wszystko podane w prostej formie ułatwiającej przypomnienie już poznanych zagadnień, jak i poznanie nowych.

repetytorium maturzysty, język niemiecki, wyd. GREG

Vademecum Maturzysty Język niemiecki wydawnictwa GREG

Książka podzielona jest na dwie części — słownictwo i gramatykę. Zawiera także wskazówki odnośnie do skutecznego przygotowania do matury. Wszystko opatrzone jest przejrzystymi przykładami. Zestaw uzupełnia klucz odpowiedzi i płyta z nagraniami do zadań dotyczących rozumienia tekstu ze słuchu.

Deutsch Repetytorium Maturalne wydawnictwa WAGROS

Obejmuje poziom podstawowy matury ustnej oraz pisemnej. Poruszane zagadnienia to: odgrywanie ról w zakresie: uzyskiwania / udzielania informacji, relacjonowania wydarzeń i negocjowania prowadzenie rozmowy na podstawie ilustracji;  rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstu czytanego, formułowanie wypowiedzi pisemnej.

Deutsch Repetytorium wyd. Wagros

Podręczniki

Same repetytoria to jednak nie wszystko — warto także sięgnąć po podręcznik do nauki języka niemieckiego. Na przykład Infos 3 wydawnictwa Pearson. Kładzie on nacisk na skuteczną komunikację w sytuacjach życia codziennego, a także zapewnia rozwój wszystkich sprawności językowych oraz daje doskonałą możliwość rozwijania podsystemów języka, np. gramatyki, słownictwa, fonetyki.

Podręcznik Infos 3, wydawnictwo Pearson

Podsumowanie

Wbrew pozorom przygotowanie do matury z języka niemieckiego nie jest bardzo trudne. Odpowiednie zaplanowanie nauki i korzystanie ze sprawdzonych materiałów to prosta droga do zdania tego egzaminu, czego życzymy wszystkim maturzystom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here