Jak kupić lokal usługowy?

Dobry lokal usługowy to taki, w którego historii dokumentacji wszystko jest przejrzyste, a lokalizacja nie pozostawia wiele do życzenia. Jednak te podstawowe czynniki to dopiero początek poszukiwań, bo przecież idealny lokal usługowy to coś więcej niż tylko papiery.

Lokal usługowy – gdzie szukać ofert?

Jeśli poszukujemy lokalu usługowego dla rozszerzenia prowadzonego przez nas dotychczas biznesu, mamy pewnie jakieś rozeznanie dotyczące lokalizacji i potrzeb pod biznes. Znacznie trudniej jest szukać swojego pierwszego lokal usługowy, bo mamy wówczas znacznie bardziej ograniczoną wiedzę dotyczącą naszych potrzeb oraz możliwości lokalnego rynku.

Wówczas najważniejszym będzie odpowiedź na kilka pytań i szukanie pod kątem tychże odpowiedzi:

  • Czy znamy archiwalne ceny lokal usługowy w konkretnym miejsc i czy możemy ja porównać z innymi dzielnicami/regionami
  • Jak może w przeciągu kilku lat zmienić się zagospodarowanie przestrzeni w okolicy i jaki to może mieć wpływ na naszą działalność
  • Jak bardzo ważna jest dla nas okolica i bezpośrednie sąsiedztwo lokalu
  • Jaki mamy budżet
  • Jakie elementy lokalu są dla nas najważniejsze

Jeśli uda nam się jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytania, będziemy bliżej sukcesu, łatwiej nam będzie bowiem spełnić jakiego typu kryteria są dla nas najważniejsze.

Najbezpieczniejszy sposób na zakup lokalu usługowego

Niestety nie się jednoznacznie ocenić czy bardziej opłaca się kupować lokal usługowy z rynku pierwotnego czy wtórnego – wszystko zależy od tego, czemu lokal ma służyć. Jeśli t usługa, do której istnienia ważna jest liczba klientów przychodzących na miejsce, oczywiście najlepiej szukać lokalu w takich miejscach miasta, gdzie przez cały dzień przetacza się mnóstwo ludzi . można nawet w takim wypadku nieco zaryzykować kupując lokal do renowacji. Jeśli zaś mamy w zamiarze przeznaczyć lokal na biuro, do którego nie będziemy zapraszać interesantów (obsługa sklepu internetowego, agencja marketingowa), możemy w powodzeniem zainwestować w lokal z pierwszej ręki. Zawsze przecież może się zdarzyć, że miejsce, które wybraliśmy, będzie wkrótce znacznie lepiej skomunikowane, a w efekcie wartość zakupionego przez nas lokal usługowy znacznie wzrośnie.

Zawsze przez zakupem warto zajrzeć na strony urzędu miasta czy gminy i dowiedzieć się jakie są najbliższe terminy zmian zagospodarowania przestrzennego, czy wiele zmienia się w okolicy i jakiego typu firmy mają w pobliży swoje biura czy punkty. Dla niektórych typu działalności lokalizacja będzie mieć znaczenie wtórne, liczyć się będzie nowoczesna i fizycznie nowa przestrzeń, skomunikowanie czy stan drogi dojazdowej. Ilość czynników, jakie trzeba wziąć pod uwagę jest spora, jeśli więc nie mamy doświadczenia, znacznie lepiej jest poradzić się specjalistów lub zlecić poszukiwania naszego lokalu pośrednikowi, który uwzględni wszystkie nasze wytyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here