Dyski M.2 NVMe

Wybór dysku to spore wyzwanie. Warto zaznajomić się z dostępnymi technologiami oraz znaczeniem poszczególnych parametrów, by mieć pewność, że zakupiony model odpowiednio sprawdzi się w swoim zadaniu.

SSD – nowoczesne rozwiązanie dla wymagających użytkowników

Przez długi czas standardem w komputerach osobistych, laptopach i konsolach były napędy HDD, czyli zwykłe dyski twarde. To rozwiązanie, które ma jednak pewne wady – możliwa szybkość przetwarzania danych nie jest w stanie sprostać wymaganiom najnowszych gier i aplikacji. Z tego względu w ostatnich latach ogromną popularność zyskały nośniki SSD, które oferują świetną wydajność w parze z energooszczędnością i trwałością.

Do najczęściej obecnie stosowanych modeli należy zaliczyć dyski M.2 NVMe, które opierają swoje działanie na technologii Non-Volatile Memory Express wykorzystującej magistralę PCI Express. Dzięki NVMe użytkownicy mogą cieszyć się maksymalną wydajnością nawet przy najbardziej wymagających zadaniach.

Najważniejsze parametry dysków NVMe SSD

Decydując się na zakup nowoczesnego dysku NVMe SSD, warto zwrócić uwagę na kluczowe elementy specyfikacji dotyczące między innymi wydajności, sposobu montażu czy zużycia energii. Przede wszystkim należy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego formatu – dostępne warianty to PCIe NVMe, M.2 NVMe oraz U.2 NVMe. W większości sytuacji najlepszym wyborem będzie złącze M.2. To interfejs wspierany przez większość nowych komputerów osobistych i laptopów, a wśród jego zalet należy wyróżnić kompaktowe rozmiary, wysoką wydajność podczas przesyłania danych oraz uniwersalność.

Kolejną bardzo ważną kwestią jest przepustowość nośnika, która mówi o tym, jaką liczbę operacji zapisu i odczytu danych można wykonać w ciągu jednej sekundy. Dyski NVMe mogą pochwalić się znakomitymi osiągami pod tym względem przez fakt, że złącza PCIe mają bezpośrednie połączenie z procesorem. Wskaźnikiem, który informuje o wydajności w tej kwestii, jest IOPS, czyli input/output operations per second. Wybierając dysk SSD, należy również sprawdzić, jaki rodzaj pamięci jest wykorzystywany. Wyróżniamy przede wszystkim trzy warianty – SLC, TLC oraz najwydajniejszy MLC.

Wybór dysku SSD w zależności od zastosowania

Bardzo istotną kwestią, którą warto przeanalizować przy okazji wyboru dysku do komputera bądź laptopa, jest jego docelowe zastosowanie. Jeśli na co dzień pracujemy w zaawansowanych programach komputerowych, które wymagają świetnej wydajności i minimalnych opóźnień, wybór dysku z technologią NVMe i złączem M.2 będzie strzałem w dziesiątkę. Z takiego rozwiązania powinny skorzystać również firmy, które zarządzają ogromnymi bazami danych. To opcja, na którą warto się zdecydować także wtedy, gdy nasz sprzęt służy nam jedynie do prostych czynności, takich jak przeglądanie internetu czy oglądanie filmów. Większa przepustowość i szybkość przetwarzania danych przekładają się na sprawniejsze działanie całego systemu, a korzyści można odczuć od razu po zamontowaniu nowego napędu.

Gdzie szukać najwydajniejszych modeli? Dobrym wyborem będą produkty sprawdzonych, zaufanych firm, które od początku uczestniczą w rozwoju standardu NVMe, takich jak Samsung. Wśród najczęściej wybieranych propozycji znajdują się napędy takie jak Samsung 980 PRO, występujący w kilku wariantach różniących się ilością dostępnego miejsca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here