prawo

Myślisz o tym, by pójść na prawo? Nie wiesz jednak, czy to studia dla Ciebie? Zastanawiasz się, czy warto studiować prawo? Wyjaśniamy, jak wyglądają studia prawnicze, jakie są perspektywy po ich ukończeniu i jaką specjalizację można wybrać.

Jak zostać prawnikiem?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że studia prawnicze nie muszą oznaczać, że będzie się adwokatem. Prawnikiem określa się bowiem osobę, która jest absolwentem studiów prawniczych. Dzieje się tak po 5 latach nauki i obronieniu tytułu magistra. Prawnik to osoba, która pozyskała wiedzę z zakresu prawa.

Magister prawa nie musi pracować w kancelarii prawnej. Może zajmować się prawem w różnym znaczeniu tego słowa. Jednak bardzo często absolwenci studiów prawniczych decydują się na pracę jako mecenasi. Nic dziwnego – w końcu to zawód o wysokim prestiżu i satysfakcjonujących zarobkach. Na stronie konstytucje.pl/kategoria/prawo znajdziesz artykuły z dziedziny prawa, a wśród nich tekst zdradzający, ile zarabia prawnik. Wysokość zarobków często jest powodem, dla którego absolwenci szkół średnich decydują się wybrać taki kierunek studiów.

Gdzie aplikować po prawie?

Wracając do tego, co zrobić, by móc zostać prawnikiem, należy zaznaczyć, że same 5-letnie studia magisterskie wystarczą, by móc o sobie mówić, że jest się prawnikiem. Jednak absolwent studiów prawniczych na tym nie poprzestaje.

Kolejne kroki to już decyzja, w którą stronę chce się iść. Bardzo często absolwenci wybierają zawód adwokata. Tak więc po zdobyciu tytuł magistra, przystępują do egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką. Egzamin jest płatny i jest w formie testu. Osoby, które uzyskają na nim 100 punktów, zostają wpisani na listę aplikantów. Aplikacja adwokacka trwa 3 lata i kończy się egzaminem. Po jego zdaniu jest się wpisanym na listę adwokatów i można zacząć pracę w zawodzie.

Oczywiście, choć najbardziej popularna jest aplikacja adwokacka, to nie jest jedynym wyjściem. Po studiach prawniczych można wybrać inną drogę. Bardzo popularna tuż po adwokackiej jest aplikacja radcowska, która również trwa 3 lata. Spora część absolwentów prawa wybiera 3-letnią aplikację sędziowską, prokuratorską lub rzecznikowską. Krótsza jest aplikacja komornicza, gdyż trwa 2 lata. Dłużej trzeba pracować na aplikację notarialną – 3,5 roku. Roczna jest aplikacja legislacyjna i kuratorska.

Oczywiście tak jak aplikacja adwokacka, tak wszystkie pozostałe są płatne. W czasie aplikacji prawnicy zarabiają bardzo mało, wręcz symbolicznie. Często pracują nawet za darmo, by zdobyć potrzebną wiedzę i doświadczenie.

Czy warto studiować prawo?

Aby w pełni móc odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule artykułu, warto nie tylko wskazać, że studia prawnicze, choć trwają 5 lat, jak większość innych, to jednak w praktyce doliczając do nich aplikację, która da prawo do wykonywania zawodu, ma się nawet przed sobą wizję pobierania nauki przez 8,5 roku – jak ma to miejsce u notariuszy.

Dużo osób twierdzi, że ten czas wynagradzają późniejsze zarobki. Owszem, często tak jest, ale nie jest to regułą. Zarobki prawnika to bardzo indywidualna sprawa. Przede wszystkim dzieje się tak z uwagi na to, że pensja zależy nie tylko od doświadczenia, ale też od tego, czy pracuje się na etacie w dziale prawnym, czy ma się własną firmę/kancelarię. Ogromne znaczenie ma również lokalizacja.

To nie wszystko. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że samo ukończenie studiów prawniczych nie jest łatwe, gdyż trzeba opanować ogromną ilość materiału, a przepisy na bieżąco się zmieniają. Czy warto więc studiować prawo? Na pewno tak, jeśli jest się osobą zdyscyplinowaną. Nie bez znaczenia są również cechy takie jak dokładność i umiejętność analizowania oraz łączenia faktów. Prawnik musi mieć dobrą pamięć, umieć samodzielnie organizować własny czas pracy i być opanowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here