studia humanistyczne

Każdy kto ukończył szkołę średnią oraz zadał wszystkie egzaminy maturalne staje przed ciężkim zadaniem jakim jest wybór odpowiedniego kierunku studiów. Szkoła wyższa ma przygotować każdego studenta do „dorosłego” życia i podjęcia pracy w określonej specjalizacji. Decydując się na konkretny profil pod uwagę powinieneś wziąć kilka ważnych czynników? Jakich? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części artykułu.

Prawo, medycyna a może filologia polska? Przed takim dylematem co roku staje każdy absolwent szkoły średniej. Kierunki studiów możemy podzielić na kilka dużych grup takie jak np. humanistyczne, medyczne, prawne, przyrodnicze, inżynierskie itp. Dzisiaj natomiast skupimy się nieco bardziej na studiach humanistycznych. Poznasz jakie są najpopularniejsze kierunki na tym wydziale oraz czym należy kierować się przy ich wyborze. Zainteresowany? Zapraszamy dalej!

Dla kogo studia humanistyczne? Jakie czynniki wziąć pod uwagę wybierając kierunek studiów?

Nie każdy musi posiadać „umysł ścisły” i być specem od trudnych matematycznych łamigłówek czy długich, niekończących się równań – licea są przepełnione również takimi osobami, które rewelacyjnie czytają ze zrozumieniem, tworzą własne wiersze lub opowiadania, mają „lekkie pióro” i potrafią w nienaganny sposób posługiwać się naszym ojczystym językiem. Posiadasz, którąś z wyżej wymienionych cech? Jeżeli tak, to w takim razie witamy Cię w licznej grupie humanistów! Czyli młodzieży, która na bakier jest z matematyką, biologią, chemią oraz fizyką.

Skoro wiadomo już dla jakich osób powstały studia humanistyczne to teraz skupimy się nad wyborem odpowiedniego kierunku studiów. Iść za głosem serca czy może posłuchać zdania jakie na ten temat mają rodzice oraz najbliżsi przyjaciele?
Otóż wybór kierunku studiów powinien być Twoją samodzielną decyzją. Zwróć uwagę na to co lubisz robić i co wychodzi Ci najlepiej, zastanów się w jakiej dziedzinie czujesz się najlepiej oraz gdzie a w zasadzie na jakim stanowisku widzisz się za kilka lat. Pamiętaj o tym, że zarówno nauka jak i późniejsza praca zarobkowa powinna być dla Ciebie przyjemnością a nie przykrym obowiązkiem. Studia potraktuj jako inwestycję w siebie, która z pewnością zaowocuje zaraz po ich ukończeniu.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Zastanawiasz się jakie przedmioty zdawać na egzaminie maturalnym? Nie powinien zdziwić Cię fakt, że najważniejszy będzie tutaj język polski ale nie tylko jako dodatkowe, wybierz te z należące do grupy przedmiotów humanistycznych, czyli np. wiedzę o społeczeństwie (WOS), historię, język angielski.
Jeżeli chcesz zwiększyć swoje szanse na dostanie się na wymarzone studia, przystąp do egzaminów z wyżej wymienionych przedmiotów na poziomie rozszerzonym, dodatkowo zadbaj także o oceny końcowe, które znajdą się na świadectwie ukończenia szkoły średniej.
Jak wygląda nauka na studiach humanistycznych?
Zajęcia na studiach humanistycznych będą bogate w to co humaniści lubią najbardziej. Duże ilości czytania oraz pisania, ciekawe spotkania z ważnymi osobistościami, inspirujące wykłady oraz ćwiczenia polegające na doskonaleniu własnych umiejętności w zakresie poprawnego posługiwania się polszczyzną.
Oczywiście znaczna część zajęć poświęcona będzie przedmiotom, charakterystycznym dla konkretnej specjalizacji np. psychologii, dziennikarstwa, pedagogiki, politologia, historia sztuki itp.

studia humanistyczne
Ile trwa nauka na studiach humanistycznych?

W tej kwestii dużo zależy tak naprawdę od tego na jaki kierunek studiów postanowisz się zapisać. Zarówno te państwowe jak i prywatne szkoły wyższe oferują studia humanistyczne w zakresie I, II i III stopnia oraz studia podyplomowe.
Studia humanistyczne I stopnia, złożone są z sześciu semestrów, czyli okres nauczania trwa trzy lata i kończy się uzyskaniem tytułu „licencjata”.
Studia humanistyczne II stopnia, składają się natomiast tylko z czterech semestrów, więc jak się już zapewne domyślasz trwają one dwa lata a kończą się uzyskaniem tytułu „magistra”.
Studia humanistyczne III stopnia, to najdłużej trwające studia, składające się aż z ośmiu semestrów. Studia doktoranckie, trwające cztery lata są niezwykle czasochłonne, dlatego też na ten krok decydują się tylko nieliczni. Ukończenie studiów III stopnia uwieńczone jest otrzymaniem tytułu „doktora”.
Studia podyplomowe, to studia uzupełniające dla osób posiadających dyplom ukończenia studiów I lub II stopnia. Trwają one zazwyczaj od roku do dwóch lat.

Podsumowując, studia humanistyczne będą najlepszym rozwiązaniem w przypadku wszystkich absolwentów szkół średnich, którzy nie pałają zbytnią miłością do przedmiotów ścisłych takich jak: matematyka, biologia, chemia czy fizyka. Humaniści dobrze się czują na języku polskim, historii czy lekcjach wiedzy o społeczeństwie. Studia humanistyczne są grupą posiadającą największą ilość odmiennych specjalizacji, dzięki czemu każdy z przyszłych studentów ma możliwość wyboru tej dziedziny, w której jest najlepszy i która ściśle wiąże się z jego zainteresowaniami oraz umiejętnościami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here