Laser ipl – Lasery stosowane w kosmetyce

0
1303

Lasery stosowane w dermatologii, kosmetyce czy też rehabilitacji zaliczamy do grupy laserów biostymulacyjnych, czyli takich o małej lub średniej mocy. Używane są one do wykonywania zabiegów, podczas których nie następuje przerwanie ciągłości tkanek. Natomiast lasery, generujące dużą moc, wykorzystywane są w zabiegach inwazyjnych, takich jak, np. usuwanie włosów, tatuaży lub zmian skórnych. Laserem należącym do tej grupy jest laser IPL, chociaż poprawnie powinno się go nazywać nie laserem, lecz urządzeniem do zabiegów wykorzystujących światło IPL. W metodzie tej wykorzystywane jest intensywnie pulsujące światło, w odróżnieniu od innych laserów, emitujących skupiona wiązkę światła.

Zaleta lasera IPL

      Laser IPL emituje szybkie błyski, światła wysokoenergetycznego o szerokim zakresie długości fali. Przesuwając urządzenie po skórze, przekazywane jest ciepło z dużą częstotliwością, co powoduje dojście wiązki światła nie tylko w warstwie naskórka. Głębsze wnikanie, zapewnia nam niszczenie mieszków włosowych, co prowadzi do trwałego usunięcia włosa. Dzięki tą metodą nie tylko możemy usunąć włosy ale również poprawić kondycję naszej skóry. Laser IPL zamyka również naczynia krwionośne oraz stymuluje syntezę kolagenu i elastyny w naszej skórze. Wynikiem tych wszystkich działań jest młodszy i zdrowszy wygląd.

Zabiegi IPL stosowane w medycynie estetycznej

W medycynie estetycznej korzystając z metody IPL korzysta się z użycia światła pulsacyjnego o wysokiej intensywności. Podczas wizyt energia świetlna absorbowana jest przez melaninę oraz przekształca się w energię cieplną. Utworzone ciepło prowadzi do niszczenia mieszków włosowych oraz innych komórek, zawierających dużą ilość melaniny. Laser IPL stosowany jest również podczas leczenia zmian skórnych, takich jak trądzik, plamy posłoneczne czy też inne problemy związane z pigmentacją skóry. Światło emitowane przez laser, jest dobrze absorbowane nie tylko przez melaninę ale również zawartą w naszej krwi hemoglobinę.

Usuwanie włosów 

Aby skutecznie pozbyć się owłosienia należy zastosować odpowiednią długość fali jaką jest zakres (640 – 1200) nm. Zakres ten odpowiada za selektywne ogrzewanie melaniny zawarte we włosach. Wiązka światła przenika do głębszych warstw naszej skóry i absorbowana jest przez melaninę. Energia świetlna przekształcona w energię cieplną niszczy mieszki włosowe. Im więcej melaniny zawarte we włosie tym kuracja jest bardziej efektywna.

  Lasery IPL wykorzystują szeroki zakres długości fal ok. (500 – 1200) nm, w przeciwieństwie do innych laserów, które emitują jedynie wiązkę o określonej długości. Urządzenia IPL możemy dowolnie dostosować w zależności od pożądanych efektów. Specjalista może samodzielnie wybrać długość fali aby odpowiednio wpłynąć na melaninę lub hemoglobinę. Dzięki tej właściwości urządzenia, możemy niwelować skutki uboczne oraz wzmacniać efekty pożądane.

Usuwanie zmian naczyniowych

Osoby posiadające skórę naczynkową, często posiadają problem widocznych żyłek występujących nie tylko na twarzy ale również i na ciele. Metoda usuwania takich naczynek polega na dostarczeniu intensywnych impulsów świetlnych, które są absorbowane przez hemoglobinę (czerwony barwnik krwi). Następuje ogrzanie rozszerzonych naczynek, w których działanie wysokiej temperatury prowadzi do koagulacji białka oraz włókien tkanki łącznej. Efektem jest zamknięcie się rozszerzonych naczyń co zmniejsza ich widoczność. Laser IPL używany jest do nieinwazyjnego usuwania teleagiektazji (potocznie – pajączków naczyniowych) na cienkich powierzchniach. Oddziałuje on na zmiany dwuetapowo. Pierwszym z nich jest rozbijanie zakrzepłej krwi, co powoduje otwarcie naczynka i zniknięcie przebarwienia.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych laserów IPL, specjalista może odpowiednio dopasować zakres promieniowania do danego fototypu skóry (fototyp – numeryczny schemat koloru naszej skóry). Dzięki odpowiedniemu dobraniu mocy urządzenia możemy wzmocnić efekty oraz zniwelować działania niepożądane. Kurację należy przeprowadzać w odstępach mniej więcej dwóch tygodni, przez 10 sesji.

Usuwanie zmian pigmentowych

Związkiem odpowiedzialnym za kolor naszej skóry oraz włosów jest melanina. Miejscowe zwiększenie się poziomu melaniny na naszej skórze może doprowadzić do powstawania przebarwień oraz piegów. Chcąc usunąć takie zmiany, należy odpowiednie natężenie światła doprowadzić do naszych zmian pigmentacyjnych. Zaabsorbowana przez melaninę energia świetlna zamieniana jest w energię cieplną. Prowadzi to do zniszczenia cząsteczek pigmentu, czego efektem jest wyrównanie koloru naszej skóry oraz zniwelowanie przebarwień. Zniszczone cząsteczki pigmentu są następnie usuwane przez nasz organizm. Procedura usuwania przebarwień za pomocą lasera IPL, trwa około 20 minut. W celu przeprowadzenia efektywnej kuracji zaleca się odbycie ośmiu wizyt.

Odmładzanie skóry/usuwanie zmarszczek 

      Kolagen jest to białko występujące w naszej skórze, odpowiedzialne za jej młody oraz zdrowy wygląd. Jest to struktura, pochłaniająca energię o długości fali od ok. (530 – 1200)nm. Dzięki dostarczeniu energii o odpowiedniej długości fali, możemy doprowadzić do zwiększenia syntezy kolagenu oraz jego odpowiednią stymulację. Efektem tego będzie wizualne odmłodzenie naszej skóry oraz poprawa jej kondycji.

Źródło: https://medikapoland.pl/pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here