ile kosztują studia

Tegoroczni maturzyści martwią się nie tylko o to czy kierunek studiów, który wybiorą będzie dla nich odpowiedni, większość z nich zastanawia się czy podołają pod względem finansowym. Studiowanie w Polsce na ogół nie jest drogie, wszystko oczywiście uzależnione jest od kilku czynników. Jakich? O tym wszystkim już za chwilę.

Okres studenckiej beztroski na długo zachowa się w Twojej pamięci. Dla większości absolwentów szkół średnich jest to rozpoczęcie nowego, iście „dorosłego” etapu w ich życiu. Czy studia w naszym kraju są na wyciągnięcie każdej młodej osoby? Które szkoły wyższe są bezpłatne a w których za naukę należy zapłacić i to niekiedy nie małe pieniądze? Odpowiedź zarówno na te jak i na wiele innych interesujących Cię pytań z tej tematyki znajdziesz poniżej, w dalszej części artykułu.

Czy państwowe studia są bezpłatne – czyli jak to jest w rzeczywistości

Jeżeli przeprowadziłeś już dokładny „research” po szkołach średnich to zapewne wiesz już, że dzielimy je na uczelnie państwowe gdzie nauka teoretycznie jest bezpłatna oraz uczelnie prywatne, kształtujące studentów za określoną z góry co miesięczną stawkę. I o ile w tej drugiej kwestii wszystko jest jasne to w przypadku publicznych szkół wyższych sprawa ma się różnie.
Choć uczelnie państwowe zachęcają potencjalnych studentów bezpłatnymi kierunkami to w rzeczywistości znaczna większość z tych kierunków jest kierunkami odpłatnymi bądź częściowo sfinansowanymi przez sponsorów. Rachunek wobec tego jest banalnie prosty za każde studia należy zapłacić – za jedne więcej a za drugie mniej ale czesne w dalszym ciągu jest obowiązkowe.

Ile wynosi czesne?

Jego wysokość będzie różna, składa się na nią kilka ważnych czynników. Jesteś ciekaw co mamy na myśli?
Pierwszym czynnikiem jest wspomniany wyżej wybór uczelni – te państwowe będą wiązały się z dużo niższymi kosztami niż te prywatne.
Punkt drugi to wybór trybu studiów. Przypominamy, że w Polsce do wyboru masz tryb stacjonarny, czyli studia dzienne oraz tryb niestacjonarny, czyli studia zaoczne (zajęcia odbywają się w weekendy) i wieczorowe. Tutaj ku Twojemu zaskoczeniu pomimo rzadszych wizyt na uczelni oraz znacznie zmniejszonej ilości zajęć to tryb niestacjonarny jest droższy.
Trzecie miejsce należy do rodzaju/stopnia studiów. Wyróżniamy studia I stopnia, kończące się otrzymaniem tytułu „licencjata” lub „inżyniera”, studia II stopnia, kończące się zdobyciem tytułu magistra oraz dodatkowe, uzupełniające dotychczas zdobytą wiedzę studia podyplomowe, po ukończeniu których do Twoich rąk trafi świadectwo. W tym konkretnym przypadku cena rośnie wraz z każdym kolejnym rokiem nauczania.
Poza podium, na miejscu czwartym uplasowały się kierunki studiów. Im specjalizacja popularniejsza i chętniej wybierana tym droższa będzie cena czesnego. Podobnie sprawa wygląda w przypadku nowych, dosyć oryginalnych kierunków, które wzbudzają małe zainteresowanie wśród maturzystów.

ile kosztują studia
Złóż podanie o stypendium!

Co zrobić w sytuacji kiedy wiemy, że nie będzie stać nas na pokrycie czesnego? Jeżeli chcesz się dalej kształcić i rozwijać a jednocześnie wolałbyś nie prosić o pomoc rodziców to możesz ubiegać się o stypendium, które przyznawane są we wszystkich państwowych placówkach. Uwaga! Szkoły prywatne nie oferują swoim studentom żadnej finansowej zapomogi, mniej to na uwadze podejmując ostateczną decyzję dotyczącą wyboru uczelni.
Wróćmy jednak do tematu stypendium, kwota ta pokryje wszystkie koszty związane ze studiowaniem. Osoby, których głównym problemem jest trudna sytuacja finansowa mogą złożyć podanie o przyznanie stypendium socjalnego.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa wyższego postanowiło nagrodzić także tych studentów, którzy odnoszą sukcesy a dodatkowo ich średnia jest bardzo wysoka, przyznając im stypendia naukowe.

Pomyśl o dodatkowych wydatkach!

Studia to nie tylko koszty związane z opłaceniem czesnego. Dodatkowe kieszonkowe przyda Ci się m.in. na wynajęcie mieszkania (możesz ubiegać się również o przydział w domu studenckim, za te udogodnienie niestety również należy zapłacić), zapewnienie sobie wyżywienia, pokrycie kosztów związanych z zakupem podręczników oraz niezbędnych akcesoriów, opłaceniem transportu do szkoły. Do tego doliczyć należy także wydatki na drobne codzienne zakupy i małe przyjemności w postaci cotygodniowych wyjść do kina ze znajomymi z roku. Z naszych obliczeń wynika, że Twoje kieszonkowe powinno wahać się w granicach 1000- 1500 zł.
Skąd na to wszystko wziąć pieniądze? Zamiast prosić rodziców poszukaj dodatkowego zajęcia, zatrudnij się na weekendy lub jeżeli jesteś studentem uczęszczającym na zajęcia w weekendy, poszukaj sobie stałego zatrudnienia. Pracodawcy bardzo chętnie pomagają studentom!

Podsumowując, koszty związane z podjęciem studiów są niezwykle zróżnicowane, rozpatrywać je należy indywidualnie. Cena studenckiego życia tak naprawdę uwarunkowana jest od Twoich wyborów. Pamiętaj o tym aby przed podjęciem ostatecznej decyzji dokładnie wszystko przemyśleć, w przeciwnym razie może zdarzyć się tak, że po roku będziesz zmuszony do rezygnacji z wymarzonych kierunków np. z powodu trudnej sytuacji finansowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here