Studia bez matury

Kilka dni temu odebrałeś wyniki z egzaminu dojrzałości ale nie wszystko poszło tak jak byś tego oczekiwał. Nie załamuj się, to wcale nie musi przekreślać planów związanych z pójściem na studia. Przed Tobą prawdopodobnie poprawka, a jeżeli i jej wynik będzie negatywny to mamy dla Ciebie dobrą informację. W Polsce znajdziesz również i takie uczelnie, które w swojej ofercie kierunki dla osób bez zdanej matury. Zainteresowany?
Zapraszamy dalej!

W dzisiejszych czasach już nikogo nie dziwi fakt, że bez świadectwa maturalnego można studiować. Powstaje coraz więcej uczelni prywatnych, które starają się jak tylko mogą aby zyskać zaufanie i przyciągnąć do siebie znacznie większą grupę absolwentów szkół średnich. Oczywiście nauka i przywileje studenckie będą nieco się różniły ale gwarantujemy Ci, że ten rok nie pójdzie na marne. Ty w tym czasie zdobędziesz nową wiedzę oraz umiejętności a przy okazji przygotujesz się do ponownego przystąpienia do egzaminu maturalnego. Dzisiaj pokażemy Ci jak wygląda nauka na studiach dla osób bez matury i jakie korzyści z niej płyną. Gotowy? W takim razie zaczynamy.

Studia bez matury – prawda czy fałsz?

To pytanie na pewno już pojawiło się w Twojej głowie. Jak to wygląda w rzeczywistości? Czy jest tak kolorowo jakby się mogło wydawać? Takie studia mają swoją nazwę, określane są mianem „roku zerowego”, osoby nie posiadające zdanej matury wcielają się w rolę wolnego słuchacza a następnie przez dwa semestry (czyli cały rok) uczęszczają na wykłady i ćwiczenia wybranego kierunku. Program jest taki sam (a nie rzadko rozszerzony o dodatkowe przedmioty) jak na pierwszym roku tradycyjnych studiów, różnica polega na tym, że tzw. „wolni słuchacze” zbierani są w jedną grupę tak by nie mieli styczności ze studentami studiującymi w normalnym zakresie.

Przywileje i obowiązki „wolnego studenta”

Jako „wolny student” będziesz mógł swobodnie poruszać się po uczelni, brać udział w zajęciach, wykładach, dodatkowych kursach i szkoleniach, korzystać z biblioteki, pracowni komputerowej, ksera itp.
Jedyne czego Ci zabraknie to legitymacja studencka, tę (jeżeli zdasz maturę) dostaniesz na drogim roku studiów. Jak wiesz legitymacja studencka upoważnia do wielu zniżek oraz rabatów, z nią także znacznie szybciej znalazł byś dodatkową pracę.
Obowiązki „wolnego słuchacza” w zasadzie nie różnią się niczym od obowiązków typowych studentów. Musisz brać udział w zajęciach, rozliczać się z prac semestralnych, czeka Cię również ciężkie sesje.
Studia bez matury

Co dalej po „roku zerowym”?

W trakcie trwania studiów musisz pamiętać o tym aby nie zaniedbać jeszcze jednej istotnej kwestii a mianowicie chodzi tutaj o dokładne przygotowanie się do ponownego przystąpienia do egzaminów maturalnych. Jeżeli zależy Ci na tym aby w dalszym ciągu kontynuować naukę na studiach i nie zmarnować całego roku to koniecznie weź udział w zajęciach dodatkowych przygotowujących „wolnych studentów” do poprawki z matury. Większość uczelni organizuje takie lekcje w ramach specjalnych programów doszkalających.
Co się stanie w momencie kiedy uda Ci się zadać egzaminy kończące „pierwszy zerowy rok” studiów a wyniki z matur będą pozytywne? Wtedy automatycznie zostaniesz zapisany na drugi, tradycyjny już rok studiów, otrzymasz legitymację studencką i dołączysz do grupy swoich rówieśników. Martwisz się, że będziesz mieć jakieś braki? Nic bardziej mylnego, na „roku zerowym” przekazane zostały Ci te same informacje co na „normalnym roku studiów”, dzięki temu „wolni studenci” będący w takiej samej sytuacji jak Twoja nie będą odstawać od pozostałych studentów.

Zamień studia na szkołę policealną!

To dobra opcja dla tych, którzy nie planowali iść do szkoły wyższej a jednocześnie chcą zdobyć nową wiedzę oraz zawód, który będą wykonywać w niedalekiej przyszłości.
Szkół policealnych jest tyle co grzybów po deszczu, jedne są bezpłatne i inne wymagają uiszczenie dodatkowych opłat ale i te w porównaniu do kosztów czesnego są zdecydowanie dużo niższe. Zajęcia w takich szkołach odbywają się zazwyczaj na organizowanych w weekendy (soboty i niedziele) specjalnych zjazdach dla słuchaczy.
W szkołach policealnych nauczysz się m.in.: podstaw fryzjerstwa, kosmetyki, florystyki, ekonomi, rachunkowości, księgowości, pedagogiki, masażu itp. Po zakończeniu 2 lub 3-letniego kształcenia na danym kierunku otrzymasz tytuł technika, który upoważni Cię do wykonywania zawodu.

Co roku około 20% maturzystów z niepowodzeniem zdaje egzamin dojrzałości. W przypadku nie zdania jednego przedmiotu, w sierpniu czeka ich poprawka, jeżeli natomiast przedmiotów było więcej, to niestety ale konieczne będzie ponowne przystąpienie do egzaminu maturalnego, z poszczególnych przedmiotów w przyszłym roku. Masz wysokie ambicje i nie chcesz siedzieć bezczynnie? Świetnie, w takim razie skorzystaj z tzw. studiów bez matury lub zapisz się do szkoły policealnej – dodatkowa wiedza przyda Ci się z pewnością, uwierz w siebie i swoje możliwości a gwarantujemy, że przez ten rok więcej zyskasz niż stracisz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here