Archiwum dla W Internecie

Dzieci Sieci 2.0

18 grudnia 2013 — 1 komentarz

Gimnazjaliści w sieci – raport „Dzieci Sieci 2.0. Kompetencje komunikacyjne młodychjest już dostępny.

Czy gimnazjaliści to „cyfrowi tubylcy”? W jaki sposób szukają informacji w sieci? Z jakich serwisów korzystają najczęściej? Na te i inne pytania dotyczące kompetencji komunikacyjnych nastolatków w wieku 13–16 lat, odpowiada współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego raport z badań realizowanych przez Ośrodek Badań i Analiz Społecznych we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku. Publikację można przeczytać (i pobrać) na stronie www.dzieci-sieci.pl.

Czytaj dalej…

Ukazał się nowy numer kwartalnika Dziecko krzywdzone. Teoria, badania, praktyka wydawanego przez Fundacje Dzieci Niczyje. Zeszyt tematyczny „Młodzież online” poświęcony jest, jak sam tytuł wskazuje, „dzieciom sieci”. Znaczna część autorów prezentuje wyniki badań realizowanych w ramach projektu „EU NET ADB – Badanie nadużywania internetu przez młodzież w Polsce i Europie”.

Niniejszy numer kwartalnika Dziecko Krzywdzone jest trzecim numerem tego pisma poświęconym w całości problemowi funkcjonowania dzieci i młodzieży online*, a także zagrożeń wynikających z korzystania przez młodych ludzi z internetu.

(od Redakcji)

Zachęcam do lektury nowego numeru. Wystarczy wejść na stronę czasopisma.

Zdjęcie: Long Shorts przez Garry Knight (Creative Commons Uznanie autorstwa Na tych samych warunkach)

 

 

Spod skrzydeł UNESCO wyszła interesująca publikacja, pt.: Overview of Information Literacy Resources Worldwide. Jest to zbiór linków do ogólnie dostępnych (otwartych) zasobów elektronicznych związanych z edukacją informacyjną: stron internetowych, prezentacji, książek itp. Dobór linków spoczął na współautorach pochodzących z różnych części świata. Obok rozdziałów odsyłających do zasobów w języku norweskim, portugalskim czy rosyjskim, znajdziecie również rozdział z linkami do polskich treści (publikacja obejmuje zasoby w 42 językach). Polską część przygotowała Zuza Wiorogórska.

Czytaj dalej…

Telewidzowie, słuchacze, czytelnicy nie bądźcie biernymi odbiorcami! O krytyczną konsumpcję mediów apeluje Fundacja Dobrego Odbioru, cyt.: „Chcemy zapobiegać ubezwłasnowolnieniu odbiorcy wyrabiając w nim nawyk krytycznego odbioru„.Fundacja uruchomiła portal CIVILIA.PL poświęcony edukacji medialnej. Nowy portal to silniejszy głos w sprawie rozwijania kompetencji informacyjnych i medialnych (w toku kształcenia formalnego oraz tego odbywającego się poza szkołą).

W serwisie dostępne są m.in. materiały informacyjne i edukacyjne dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Ze swojej strony zachęcam do zapoznania się z sekcją „świadomi odbiorcy”, w której zamieszczono wypowiedzi osób związanych z edukacją medialną i informacyjną, w tym z Jarosławem Lipszycem (Fundacja Nowoczesna Polska) i Piotrem Drzewieckim (Instytut Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie).

Dodam, że zarówno Jarosław Lipszyc jak i Piotr Drzewiecki będą gośćmi organizowanej przez Komisję ds. Edukacji Informacyjnej SBP i Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie konferencji „Edukacja informacyjna i medialna. Archipelagi wiedzy” (4-5 października 2012 r.).