Używasz Open Journal Systems? Dodaj swoje czasopismo do PKP Index

8 kwietnia 2016 — Napisz komentarz

PKP Index to nowa baza naukowa tworzona przez organizację Public Knowledge Project (PKP). W bazie rejestrowane są czasopisma, zbiory książek i materiałów konferencyjnych, udostępnianych za pośrednictwem otwartego oprogramowania Open Journal Systems (OJS), Open Monograph Press (OMP) lub Open Conference Systems (OCS).

Rozwój bazy zależy w dużej mierze od społeczności użytkowników oprogramowania PKP. Organizacja zaprosiła ich, aby dodawali swoje tytuły do bazy. Zatem, jest to zaproszenie skierowane również do polskich wydawców czasopism naukowych, korzystających z Open Journal Systems. Jeżeli jesteś wydawcą takiego czasopisma poświęć kilka minut i dodaj je do PKP Index. W dalszej części wpisu pokażę, jak to zrobić.

PKP Index uruchomiony został jesienią 2015 r. i nadal jest oznaczony jako wersja beta. Organizacja PKP rozpoczęła kampanie promocyjną zachęcając użytkowników OJS i innych swoich systemów do współpracy. Spodziewam się więc dynamicznego przyrostu danych w bazie. Obecnie w PKP Index zarejestrowanych jest 208 instancji, z czego 206 to czasopisma korzystające z OJS.

Wejście do PKP Index

W Polsce ok. 270 czasopism naukowych korzysta z OJS i ta liczba stale się powiększa (o systemie OJS i czasopismach korzystających z tego systemu pisałam w 2014 r., w „Biuletynie EBIB”). Pomijając koszty wdrożenia, wydawcy nie ponoszą opłat za korzystanie z oprogramowania PKP, gdyż jest ono darmowe i otwarte. Dodanie polskich czasopism do PKP Index sprawi, że organizacja dowie się, jak prężnie rozwija się społeczność użytkowników OJS w naszym kraju, pozwoli również na lepszą komunikację organizacji z użytkownikami systemu (w tym informowanie o nowych wersjach systemu) i będzie swoistym „dziękuję” za pracę włożoną przez organizację w rozwój system. Ponadto PKP Index stanie się kolejnym punktem dostępu do tekstów publikowanych w tych czasopismach, a to dlatego, że dzięki wykorzystaniu protokołu OAI-PMH metadane artykułów są automatycznie pobierane do bazy i możliwe do wyszukania w PKP Index.

A zatem: jak dodać czasopismo do PKP Index?

Krok 1. Sprawdź czy spełniasz wymagania i przygotuj dane

Istnieją tylko dwa wymagania wobec czasopism zgłaszanych do PKP Index:

 1. Czasopismo korzysta z platformy wydawniczej Open Journal Systems.
 2. Na platformie wydawniczej udostępniony jest co najmniej 1 artykuł.

Dane wymagane przy rejestracji użytkownika w PKP Index:

 1. Dane osoby: imię, nazwisko, e-mail, pozycja w organizacji (tj. w wydawnictwie).
 2. Dane wydawcy: nazwa wydawcy, adres strony internetowej, adres siedziby, kraj.

Dane wymagane przy dodawaniu czasopisma do PKP Index:

 1. Tytuł.
 2. ISSN.
 3. Opis czasopisma (maks. 100 słów).
 4. Adres strony internetowej.
 5. Adnotacja dot. praw autorskich (copyright notice).
 6. Prawa do wykorzystania (użytkownik uzyskuje do wyboru: standard copyright lub jedną z otwartych licencji).
 7. Obszar (użytkownik uzyskuje do wyboru: Science, Social Science, Arts and Humanities, Multidisciplinary).
 8. Polityka otwartego dostępu (użytkownik uzyskuje do wyboru: Open Access, Partial Open Access, Subscription).
 9. E-mail osoby zarządzającej platformą wydawniczą (OJS).
 10. URL bazy OAI (OAI base URL).

Sądzę, że najwięcej problemów może sprawić użytkownikom ustalenie URL bazy OAI. Można go znaleźć w OJS. W tym celu należy:

 • zalogować się na konto z uprawnieniami Administratora czasopisma,
 • otworzyć stronę: Konfiguracja,
 • przejść do kroku 3, punktu 3.5: Zarejestruj czasopismo do indeksowania (pobierania metadanych),
 • URL bazy OAI będzie podkreślony i będzie wyglądać mniej więcej tak: http://jakiesczasopismo.pl/index.php/czasopismo/oai

UWAGA: URL bazy OAI należy skopiować, a później wkleić w formularzu zgłoszenia czasopisma, ale koniecznie bez kropki na końcu adresu!

Krok 2. Zarejestruj się

Przed dodaniem czasopisma musisz zarejestrować się na stronie PKP Index. Zostaniesz poproszony o podanie swoich danych (User information) oraz danych wydawcy (Publisher information).

Wejście do formularza rejestracji

Krok 3. Dodaj czasopismo

Otwórz PKP Index i zaloguj się.

PKP_Index

Na tej stronie znajduje się wykaz dodanych przez Ciebie czasopism. Aby dodać swoje pierwsze lub kolejne czasopismo kliknik Add Publication.

 

strona PKP index – opcja add publication

Wypełnij formularz. Poniżej zamieszczam przykład wypełnionego formularza dla czasopisma Forum Oświatowe.

przykład wypełnionego formularzaPKP_Index4

 

Po zapisaniu danych formularza zobaczysz ten sam obszar, co po zalogowaniu. Zawierać będzie on informacje o dodanych czasopismach oraz ich statusie. Twoje zgłoszenie po dodaniu otrzyma status: Awaiting Approval.

pkp index strona z danymi dodanych czasopism

 

Z przypisanego po wysłaniu zgłoszenia statusu wynika, że czasopismo nie zostaje automatycznie dodane do bazy. Dane są weryfikowane przez redaktora bazy. Pozostaje więc cierpliwie zaczekać na akceptację zgłoszenia.

PKP Index jest w fazie budowy dlatego też postanowiłam nie pisać o jego wadach, np. braku wyszukiwania fasetowego. Wierzę w potencjał PKP i spodziewam się, że głosy użytkowników będą ukierunkowywać sposób rozbudowy bazy przez organizację.

Zdjęcie: Daniel Burka, Matt toss (Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne). Flickr.com.

Ewa A. Rozkosz

Wpisy

Edukacja informacyjna jest moją pasją i częścią zawodowej codzienności. Balansuję pomiędzy działalnością bibliograficzną, a rynkiem szkoleń. Podglądam nowinki ICT, szukając dobrych praktyk w zakresie wykorzystania nowych technologii w uczeniu się i nauczaniu.

Brak komentarzy

Rozpocznij konwersację

Dodaj komentarz

*

Dostępne są wybrane znaczniki HTML. <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>